Biurowe bole kregoslupa

Biurowe bole kregoslupa

Kręgosłup człowieka od lat dzieciństwa narażony jest na obciążenia. Dzieci są obciążane przeciążonym tornistrem. Często przepakowany plecak potrafi ważyć nie wiele mniej niż jego użytkownik. Wady postawy są kolejnym problem z okresu dzieciństwa. Brak odpowiedniej reakcji rodziców oraz pedagogów prowadzi do wyrobienia złych nawyków. Dzieci bardzo szybko przyjmują dany nawyk – wada postawy, ciągłe garbienie się do krótka i pewna droga do problemów z kręgosłupem w późniejszym okresie życia.

Kiedy człowiek dorośnie, skończy szkoły rozpoczyna swoją pierwsza pracę. Przed długie lat pierwsza praca miała zazwyczaj charakter fizyczny. Aby trafić do biura, do bezpośrednich działań trzeba było iść drogą zaczynająca się od pracy fizycznej. Nie każdy ma naturalne predyspozycje do regularnego dźwigania, schylania się i bycia w ciągłym ruchu podczas dnia pracy. Ale praca fizyczna działa bardzo dobrze jak forma aktywności fizycznej umacniająca mieście kręgosłupa. Bóle kręgosłupa dla pracownika fizycznego często mają inne podłoże. Są to np. dźwiganie zbyt ciężkich elementów,   „przewianie” kręgosłupa spowodowane brakiem odpowiednio dopasowanej odzieży i „odkrytego” dolnego odcinka kręgosłupa.

Obecnie w dobie znacznego rozwoju usług i sprzedaży poprzez globalną sieć Internet rośnie znaczenie, rola oraz potrzeba na biurowych pracowników. Młodzi ludzi po skończonej szkole średniej lub studiach trafiają do biurowych firm i pracy przy biurku. Szkoła i studia są istotne i bardzo potrzebne. Prawdziwa biurowa szkoła to pierwsza praca i nauka wielu bardzo cennych rzeczy połączona z naiwnością i bardzo dużym obciążeniem i stresem.

Paradoksalnie w ostatnich latach coraz częstsze narzekania na bóle kręgosłupa zgłaszane przez pracowników biurowych. Gdy słyszą to pracownicy fizyczni „łapią się” za głowę. Wedle ich wyobrażenie praca biurowa ma zupełnie innych charakter  i wręcz wyśmiewają biurowe dolegliwości i narzekania na kręgosłup. Z czego wręcz wynika zwiększona liczba biurowych dolegliwości kręgosłupa.

Pracownik biurowy bardzo intensywnie pracuje umysłowo niemal nie schodząc z fotela biurowego. Praca w biurowych korporacjach to ogromny stres, praca po godzinach często prowadząca do pracoholizm. Takim osobom zawsze brakuje czasu na inne życiowe czynności. Brakuje przede wszystkim czasu na aktywność fizyczną i budowanie mieści kręgosłupa. Duży problem stanowią złe warunki pracy i niedopasowanie przedmiotów wyposażenia stanowiska pracy do ciała człowieka. Najważniejszym elementem biurowego stanowiska dla pracownika są krzesła biurowe. To ich jakość, funkcjonalność oraz swoista ergonomiczna uniwersalność lub jej brak bardzo mocno wpływają na zdrowie i wydajność pracownika. Najgorsze co może być do krzesła biurowe, które nie jest kompletnie dopasowane do ciała pracownika. Brak odpowiednich mechanizmów pozwalających na dopasowanie do ciała człowieka – powinno dyskwalifikować krzesło z użytku biurowego. Jednak wiele mniejszych firm i ich właściciele dokonują wyboru wyposażenia ze względu na cenę. Jakość, ergonomiczność jest doceniania w średnich i większych firmach, gdzie myślenie jest długofalowe. Siedząc na niewygodnym krześle biurowym pracownik się do niego przyzwyczaja. Kręgosłup również tylko dużo powolniej przystosowuje się do tej sytuacji. Z czasem po kilku miesiącach, niekiedy latach zaczyna wysłać „bólowe” sygnały.