Od fotela do krzesła

Ewolucja od fotela do krzesła

Zacznijmy co mamy na myśli mówić fotel biurowy, a co tak naprawdę znaczy krzesło biurowe. Fotel biurowe to specyficzna budowa, gdzie siedzisko i oparcie fotela stanowiły jedną całość. Z reguły siedzisko i oparcie pokryte było na zewnątrz materiałem skóro-podobnym. Taki obraz fotela biurowego to lata dziewięćdziesiąte dwudziestego wieku. Była to pierwsza dekada po transformacji. Przez te dwadzieścia siedem lata wiele się zmieniło, jednakże foteli biurowy o charakterze opisanym powyżej jeszcze funkcjonuje. Jest to już oferta typowo importowa z kontynentu Azjatyckiego.

Polscy producenci obecnie produkują zupełnie inny typ produktów. Krzesła biurowe to taki młodszy brat fotela biurowego, który jest wyposażony w rozdzielone oparcie od siedziska. Jest to na pierwszą myśl dość drobna, wręcz kosmetyczna zmiana. Przynosi jednak ona bardzo duże zmiany pod względem różnych rozwiązań i możliwości jakie daje nam takie rozwiązanie. Krzesła biurowe posiadają oparcie o zupełnie inne formie i kształcie niż fotele. Oparcie krzesła to często forma lekką. Kosmetyczna zmiana czy rozdzielenie siedziska od oparcia pozwala na wdrożenie mechanizmów pozwalających na dużo lepsze dopasowanie tego przedmiotu do ciała człowieka. Dzięki rozdzieleniu siedzisko może posiadać dodatkową regulację – jest to w postaci mechanizmu płyty przesuwnej – zwanym mechanizmem przesuwnym. Z drugiej strony czyli w oparciu pojawia się kolejna nowa opcja – czyli regulowana wysokość oparcia – jest funkcjonalność w wyższym standardzie.

Kolejnym bardzo istotnym rozwiązaniem w przypadku krzeseł biurowych jest możliwość stosowania mechanizmów takich jak synchroniczny i asynchroniczny. O ile ten pierwszy mechanizm był i jest możliwy do zastosowania w fotelach biurowych ( należałoby zbadać dokładnie ten temat – jak ma się stopień kąta  pochylenia ) to wersja asynchroniczna nie była by do zrealizowania.

Jeśli chodzi o kolejne bardzo popularne rozwiązanie to oparcie w formie przewiewnej siatki ( membrany ). Jest to ostatnio bardzo popularna forma poza samymi aspektami poprawiającym design pozwalająca na zastosowanie mechanizmu regulacji lędźwiowej. Dla osób narzekających dla bóle w dolnym obszarze kręgosłupa jest to idealne, wręcz wskazane rozwiązanie. W krótkim czasie, dzięki temu można zminimalizować lub pozbyć się dokuczliwych bóli w tym miejscu. Fotele biurowe ze stałym zespojonym siedzisko-oparaciem można jeszcze kupić. Jest to najniższa półka cenowa i jakościowa. Wszyscy z nas mają już dosyć tkanin skór podobnych, które obecnie są bardziej obciachowe, niż nadające prestiżu lub dumy. Produkcja tego typu produktów funkcjonuje praktycznie na kontynencie azjatyckim – a do polski trafiają za sprawą importerów. Krzesła biurowe to głównie polska produkcja. Oczywiście pojawiają się azjatyckiego odpowiedniki polskich produktów bardzo podobne do oryginału, dużo tańsze, jednakże pozbawione wartości dodanej w postaci możliwości dopasowania produktu do ciała użytkownika w maksymalny sposób. Nie piszemy na czyjeś życzenie, nie skreślamy całkowicie produktów z importu – bo w tej ofercie też można znaleźć funkcjonalne produkty, dobrze zbudowane – gdzie różnica cenowa między polskim produktem a tym z importu jest stosunkowo niewielka. A w tym momencie włącza się lokalny patriotyzm do wyboru polskich produktów.